poniedziałek, 30 grudnia 2013

NA CYPRYJSKIM NOWOROCZNYM STOLE...

Cypryjczycy przywiązują dużą wagę do jedzenia. Potrafią pięknie celebrować posiłki, zwłaszcza te świąteczne, podczas których spożywane są tradycyjne potrawy.


wtorek, 24 grudnia 2013

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

Uff… Wreszcie dobrnęłam do Wigilii, przedzierając się przez rozmaite przeszkody - problemy dnia codziennego: choroby, badania, męczące przedświąteczne zakupy, egzaminy z greckiego i sprzątanie domu. Zwłaszcza ostatni tydzień dał mi się we znaki, ale... czas już szykować wieczerzę wigilijną i przestawić się na radość i optymizm!

Kochani! Życzę Wam wszystkim takich Świąt Bożego Narodzenia, o jakich sobie marzyliście!🎄🎅

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! – Dobrych Świąt Bożego Narodzenia! 💝




sobota, 14 grudnia 2013

SŁONECZNA SOBOTA

Jeszcze w niedzielny wieczór spacerowałam sobie w lekkim odzieniu i chwaliłam na swoich blogach uroki łagodnej cypryjskiej jesieni i zimy, a już w poniedziałek musiałam wyciągnąć z szafy cieplejsze ubrania. Na poniedziałkowy kurs greckiego dotarły tylko dwie osoby, w tym ja, w związku z czym lekcja została odwołana. Z kolei na środę zapowiadano trąby powietrzne i spore ochłodzenie. Dodam tylko, że na wyspie Afrodyty spadek temperatury poniżej 10 stopni powoduje, że niektóre osoby nie wychodzą (lub prawie nie wychodzą) w tym czasie z domów i starają się przeczekać „katastrofę”. Cóż, na Cyprze jest to możliwe, bo zimno nigdy tu długo nie gości...

poniedziałek - błękitne niebo zasnuwa się ciemnymi chmurami, zapowiadającymi pogorszenie pogody

niedziela, 8 grudnia 2013

PIĘĆ POWODÓW, DLA KTÓRYCH LUBIĘ CYPRYJSKĄ ZIMĘ


Dziś, podczas wieczornego spaceru, po raz kolejny zastanawiałam się, dlaczego zima na wyspie Afrodyty stała się moją ulubioną porą roku i – w razie, gdyby kiedyś przyszło mi o tym zapomnieć – spisałam w punktach jej największe zalety. Oto one:

niedziela, 1 grudnia 2013

O KOLORACH, MODZIE, POGODZIE I PRZYGOTOWANIACH DO ŚWIĄT

Dziś wyciągnęłam z szuflad i pudeł ciepłe ubrania, buty z cholewami i kolorowe torby. Pierwszego grudnia - jak co roku - rozpoczynam sezon zimowy. Wtedy w mojej szafie zaczynają królować fiolety i burgundy, a na palcu pojawia się złoty pierścionek z dość dużym rubinem (prezent od męża na piątą rocznicę naszego ślubu), który zupełnie nie pasuje mi do jasnych, zwiewnych letnich sukienek, a do zimowej garderoby – jak najbardziej.


sobota, 23 listopada 2013

POD PRACOWNIĄ ŚWIĘTEGO BAZYLEGO

W centrum miasta znów pojawiła się Pracownia Świętego Bazylego* (na Cyprze to on, a nie święty Mikołaj,  roznosi prezenty i oczekujemy jego wizyty w każdą sylwestrową noc). Zaroiło się tam od jego pomocników - skrzatów w barwnych czapeczkach, a także od papierowych bałwanów i... ochroniarzy. Jest też olbrzymia choinka i czerwona skrzynka na listy do świętego Bazylego. Ja w tym roku poproszę go chyba o nowy aparat fotograficzny. 


sobota, 16 listopada 2013

ZMARŁ PREZYDENT KLIRIDIS

Wczoraj w Nikozji zmarł Glaukos Kliridis (1919-2013) – prawnik, polityk, mąż stanu, były prezydent Cypru.
W czasie II wojny światowej przerwał studia prawnicze w Londynie, by wstąpić do brytyjskich sił powietrznych. Gdy zestrzelono jego samolot, dostał się do niewoli... Podczas jednego z ostanich wywiadów telewizyjnych Kliridis wspominał tamte czasy, które wywarły wielki wpływ na jego dalsze postępowanie. Zdał sobie bowiem sprawę z tego, że zrzucając bomby, zabijał tysiące niewinnych ludzi – w tym kobiety i dzieci... I przeraził się swoich czynów.

niedziela, 10 listopada 2013

LISTOPADOWO...

Cypryjski listopad jest jak na razie słoneczny i ciepły (nie licząc jednego deszczowego i pochmurnego dnia), a dla mnie - wypełniony starymi i nowymi obowiązkami, planami, marzeniami i spacerkami brzegiem morza. Znów zatem robię to, co lubię...
...............................................................
Ostatnio wpadł mi w ucho kolejny grecki przebój, zatytułowany „Matematyka” (http://www.youtube.com/watch?v=hwyddyoXC7A). Tytuł może zmylić, bo piosenka jest tak naprawdę o miłości:

„W końcu miłość to matematyka,
Jeden i jeden to dwa,
Albo się zmienisz, albo: żegnaj” – śpiewa w refrenie błękitnooki Kostas Martakis...

A nasza „trójka”, tzn. ja, mój mąż i mój syn, wybraliśmy się dziś nad morze. Fotki zrobiłam komórką, ale mam nadzieję, że choć trochę oddadzą atmosferę tego spokojnego listopadowego wieczoru...

Limassol - zachód słońca :)

poniedziałek, 4 listopada 2013

WAKACYJNE WSPOMNIENIA: PAFOS

Na Cyprze nadal bardzo ciepło i słonecznie. Jesień mamy jak na razie tylko w kalendarzu. Mimo to postanowiłam powspominać wakacyjne wyprawy i przy okazji zabrać Was do dwóch niezwykłych miast: Pafos i Famagusty. 
Pafos – to w jego okolicach miała się ponoć wynurzyć z morskiej piany piękna bogini Afrodyta. Jest to jedno z największych miast Cypru (czwarte co do wielkości), chętnie odwiedzane przez turystów. Miejsce o bogatej historii. Warto zwiedzić tutejszy zamek, pamiętający czasy Bizancjum, a także obejrzeć starożytne Grobowce Królewskie i cudowne mozaiki. Nie można tu nie wspomnieć o tym, że w wykopaliskach w Pafos od 1965 roku uczestniczą polscy archeolodzy i mają na koncie sporo wspaniałych znalezisk...
Pafos - port i zamek

sobota, 19 października 2013

FOTOGRAFICZNY "SPACER" ULICAMI LIMASSOLU

Dziś wieczorem znów poprowadzę Was uliczkami Limassolu. Mam nadzieję, że te moje spacery jeszcze się Wam nie znudziły. Co do mnie – uwielbiam co dzień przemierzać tę samą trasę, obserwując, jak budynki zmieniają kolory, sklepy – szyldy, a gołębie - gzymsy. Widzę jaskrawe graffiti rozpełzające się po wszystkich zakamarkach miasta i intensywny błękit nieba, na którego tle wszystko wygląda jakby ładniej - nawet szare deszczowe chmurzyska i ruiny starych domów, które jakimś cudem uniknęły jeszcze rozbiórki. A ja – wmieszana w tłum turystów – mijam stary meczet, teatr, barwne uliczne kafejki, sklepiki z pamiątkami, „rybie spa” (biedne rybki!) i znów podążam w stronę zamku, do którego murów przylgnęły wysokie rusztowania – zapowiedź jakiegoś remontu...  

Na cypryjskiej ulicy...
       

sobota, 5 października 2013

SPÓŹNILIŚMY SIĘ, MUZEUM ZAMKNIĘTO...

Dziś około południa niebo zaczęło się chmurzyć. Wiele wskazywało na to, że w ciągu dnia spadnie deszcz. Uznałam, że taka pogoda sprzyja zwiedzaniu miasta. Postanowiliśmy zadzwonić do informacji turystycznej i sprawdzić, czy jakieś muzeum jest czynne w soboty. Okazało się, że tak – czynne powinno być muzeum poświęcone pamięci generała Georgiosa Grivasa (Digenisa). Grivas był jednym ze współzałożycieli EOKA A – organizacji walczącej o wyzwolenie Cypru spod panowania Brytyjczyków, a następnie stał się liderem EOKA B, która wraz z grecką juntą wojskową dokonała zamachu stanu poprzedzającego turecką inwazję. Grivas jest postacią ciekawą, dość kontrowersyjną, budzącą w Cypryjczykach skrajne emocje. Jeszcze kiedyś z pewnością o nim napiszę, gdy tylko dostanę się do jego muzeum i skompletuję informacje oraz zdjęcia, bo tym razem nie mieliśmy szczęścia: spóźniliśmy się, muzeum zamknięto... Przeciskając obiektyw przez kraty, na zoomie sfotografowałam pomnik generała i stateczek, którym w czasie powstania przewoził broń. 



  

wtorek, 1 października 2013

1 PAŹDZIERNIKA – CYPRYJSKIE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dziś obchodzimy 53 rocznicę odzyskania niepodległości przez Cypr. Republika Cypru powstała 16 sierpnia 1960 roku, jednak cypryjski parlament ustanowił 1 października dniem, w którym celebruje się to wydarzenie. Cypryjskie państwo odrodziło się po powstaniu EOKA w latach 1955-59. Walka o niepodległość została zwieńczona podpisaniem traktatu Zurych-Londyn, na mocy którego w 1960 roku Cypr przestał być kolonią brytyjską i zaistniał jako niepodległe państwo. Pierwszym prezydentem wolnego Cypru został arcybiskup Makarios III. 
Z tej okazji - jak co roku - w Nikozji (stolicy Cypru) odbyła się defilada wojskowa, tym razem skromniejsza niż zwykle - z powodu kryzysu.

A my mamy dzień wolny od pracy. Niedługo wychodzimy na obiad do rodziny, a potem udamy się na plażę, by skorzystać z ciepłej, słonecznej pogody.


sobota, 28 września 2013

WŚRÓD RYCERZY I ROBOTÓW


Pod zamkiem w Limassolu było wczoraj gwarno. W światłach latarni i lampionów błyszczały rycerskie zbroje i mieniły się jaskrawymi kolorami szaty dam dworu... Tłumowi miejscowych i turystów przygrywała pięknie dworska kapela...

„ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΚΥΠΡΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ” W GAZECIE

„Οι μακρινές κυπριακές διακοπές μου” (czyli: „Moje długie cypryjskie wakacje”) – to tytuł notki (dotyczącej mojej książki), która dwa dni temu ukazała się w tygodniku „Η ΦΩΝΗ της Λεμεσού”.

„Pochodzi z Polski, ale żyje na Cyprze, który stał się jej drugą ojczyzną i poprzez swoje pisanie oraz inne działania pokazuje naszą wyspę w swoim kraju...” – czytam i uśmiecham się do siebie. Gdy w lutym po raz pierwszy rozmawiałam z cypryjską dziennikarką i opowiadałam jej o swoich marzeniach związanych z publikacją „cypryjskiego dziennika”, nie sądziłam, że tak szybko się one spełnią...

Korzystając z okazji, pragnę podziękować moim Czytelnikom. Kochani, jestem Wam ogromnie wdzięczna za uwagę poświeconą moim tekstom oraz za wszystkie komentarze, sugestie i opinie dotyczące moich blogów oraz książki.

Pozdrawiam Was serdecznie
Marysia Christou 😊

poniedziałek, 16 września 2013

PIERWSZE OZNAKI NADCHODZĄCEJ JESIENI

Od paru dni – pomimo utrzymujących się upałów – obserwuję w otoczeniu pewne subtelne zmiany, zwiastujące nadciągającą jesień. Niebo nadal jest intensywnie błękitne, lecz jest to barwa różniąca się od „letniego błękitu”. Wczoraj zerwał się silny wiatr i – choć był ciepły – wzburzył morze, które pokryło się zielonkawymi falami. Plaże i nadmorskie deptaki nieco opustoszały i widać, że szczyt sezonu wakacyjnego mamy już za sobą. 


niedziela, 8 września 2013

KSIĄŻKI, PRZEWODNIKI, WYSTAWY, WYWIADY W PRASIE I TV!!!

W tym wpisie znajdziecie informacje o moich książkach i przewodnikach, o wystawach moich obrazów, fotografii i książek, notki prasowe o mnie, wywiady ze mną w prasie i na YT, moje występy w telewizji, a na końcu - różne recenzje moich książek! 

1. PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE, PRZEWODNIKI PO CYPRZE

W 2023 roku ukazała się moja najnowsza książka (subiektywny przewodnik) pt. CYPR. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana (premiera - 30 sierpnia 2023r., książka do nabycia m.in. w EMPiK-u - LINK).
Dopisek z dn. 22 stycznia 2024r.:
Moja nowa książka Cypr. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana właśnie znalazła się na liście bestsellerów EMPiK-u (Top 100 w kategorii Książki - Turystyka i podróże), na 44. miejscu📚. Bardzo się z tego cieszę!😊



W latach 2013 - 2018 ukazały się trzy części moich cypryjskich dzienników, w których opowiadałam o swoim życiu na emigracji, o zwykłych dniach i o niezwykłych przygodach, a także o różnych ciekawostkach o Cyprze i jego mieszkańcach. W 2019 roku książki zostały wycofane z ksiągarń i od tego czasu nie można ich już kupić.

W czerwcu 2018 roku ukazały się dwa przewodniki Pascala po Cyprze, których jestem współautorką: Cypr [Przewodnik Lajt] i Cypr [Inspirator Podróżniczy].


Dopisek z dn. 2 sierpnia 2022r.:
W księgarniach pojawiło się nowe wydanie przewodników Pascala po Cyprze, których jestem współautorką! Link do strony z przewodnikami - TUTAJ!

2. O MNIE W CYPRYJSKIEJ PRASIE 

Pisano o mnie w lokalnej cypryjskiej prasie:

W gazecie Głos Limassolu, w dziale Pisarze Limassolu notka o mnie, moim blogu, moim skrypcie do nauki języka polskiego dla Cypryjczyków oraz o planach związanych z publikacją pierwszej książki :)

Kolejna notka o mnie i o mojej pierwszej książce w gazecie Głos Limassolu :)

Dopisek z dnia 20 listopada 2016 r.:
Dziś w Głosie Limassolu, w dziale WHO IS WHO pojawiła się kolejna notka dotycząca mnie i moich dwóch książek o Cyprze. Postanowiłam odnotować to na blogu...



Dopisek z dn. 9 października 2023r.:
Na stronie Cyprus Travel Writers & Journalists Society (którego jestem członkinią😊) ukazał się artykuł autorstwa Pana Phivosa Nikolaidesa o mnie i o moich publikacjach.📚 Tekst jest po grecku i można go przeczytać👉 TUTAJ!



3. O MNIE W POLSKIEJ PRASIE, TELEWIZJI I RADIU 

Dopisek z dn. 24 grudnia 2017r.:
Wywiad ze mną w Wirtualnej Polsce!


Do przeczytania TUTAJ :)


Dopisek z dn. 4 listopada 2018r.:
Wystąpiłam w programie Polsat Play! Oprowadzałam po moich ulubionych miejscach, opowiadałam o życiu na wyspie oraz o różnych cypryjskich ciekawostkach.


Dopisek z dn. 5 marca 2021r.:

Na portalu Onet Podróże ukazał się obszerny wywiad ze mną. Opowiadam w nim m.in. o życiu na Cyprze oraz o różnych ciekawostkach związanych z wyspą Afrodyty i jej mieszkańcami. Wywiad można przeczytać TUTAJ.


Dopisek z dn. 8 listopada 2021r.:
W październiku miałam przyjemność spotkać się i porozmawiać z dwiema polskimi dziennikarkami. Rozmowy te zaowocowały różnymi tekstami. Oto pierwszy z nich, który parę dni temu ukazał się na łamach pisma KOBIETA.PL - LINK.


Dopisek z 8 grudnia 2021r.:
Dziś w kioskach pojawił się nowy numer Tygodnika Powszechnego, a w nim - tekst Cypryjski mur Pani Elizy Leszczyńskiej-Pieniak, w którym przeczytacie o istniejącym od wielu lat podziale Cypru i wynikających z tego konsekwencjach, a także poznacie ciekawe historie różnych mieszkańców wyspy i ich opinie na powyższy temat. Ja opowiadam tam o życiu na Cyprze, Cypryjczykach oraz - rzecz jasna! - o tzw. cypryjskim problemie. TUTAJ link do wersji elektronicznej tego tekstu!

Dopisek z dn. 24 września 2022r.:
Dziś rano wystąpiłam na żywo w TVP2, w programie Pytanie na Śniadanie! Ze studiem połączyłam się przez internet. Opowiadałam o Cyprze i jego mieszkańcach...


Wpis o moim występie w Pytaniu na Śniadanie na blogu - TUTAJ!
Filmik - fragment programu, w którym wystąpiłam - TUTAJ!

Dopisek z dn. 7 czerwca 2022r.:
Tym razem gościłam na YT, na kanale Podróże bez Tajemnic, gdzie opowiadałam o Cyprze, rzecz jasna! Video - poniżej 👇


Dopisek z dn. 10 września 2023r.:

Udzieliłam wywiadu w TOK FM, w niedzielnym programie Podróże duże i małe. Opowiadałam w radiu o mojej najnowszej książce (subiektywnym przewodniku) Cypr. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana.

Wywiadu można posłuchać TUTAJ!

Dopisek z dn. 26 grudnia 2023r.:

W artykule autorstwa Pani Sabiny Zięby opowiadam o bożonarodzeniowych i noworocznych cypryjskich tradycjach. Tekst ukazał się na portalu PODRÓŻE.WPROST.PL - LINK TUTAJ! Zachęcam Was do lektury (zwłaszcza osoby wybierające się na Cypr na przełomie grudnia i stycznia).



4. MOJE WYSTAWY OBRAZÓW
I FOTOGRAFII (NA CYPRZE)

Dopisek z 15 maja 2022r.:
Dziś odbyła się moja wystawa fotografii, obrazów i książek pt. Cypryjskie koty, na której zaszczycili mnie swoją obecnością: Nikos Nikolaides - burmistrz miasta Limassol, Michalis Fellas - wiceburmistrz miasta oraz Loukas Spatharis - członek Rady Miejskiej i dziennikarz (wszyscy ze mną na zdjęciu poniżej): 👇👇👇


Więcej o wystawie Cypryjskie koty przeczytacie w tym moim wpisie (zdjęcia, informacje, filmik!) - LINK!

Dopisek z dn. 11 września 2022r.:
Wczoraj (w sobotę, 10 września) odbyła się moja druga wystawa obrazów i książek pt. Cypr - moja wyspa! Tym razem zaprezentowałam sylwetki znanych na całym świecie postaci, które miały związek z Cyprem... 👇👇👇

Znane postacie na moich obrazach i w moich książkach! 

O wystawie Cypr - moja wyspa możecie przeczytać TUTAJ!

5. RECENZJE MOICH KSIĄŻEK


niedziela, 11 sierpnia 2013

TROODOS


Autobus wolno jedzie krętą drogą. W środku chłodno – zbyt chłodno - od klimatyzacji. Mijamy znane nam już dobrze miasteczko Platres... Lasy są coraz gęstsze, drzewa coraz wyższe... Wreszcie wysiadamy i możemy podziwiać piękno Parku Narodowego w Troodos.

środa, 7 sierpnia 2013

LARNAKA – FINIKOUDES - NADMORSKA FORTECA - MUZEUM

Wracając z Nikozji, postanowiliśmy odwiedzić Larnakę. 
Larnaka (dawniej: Kition) to trzecie co do wielkości miasto Cypru. Na jego obrzeżach mieści się lotnisko i słone jezioro, w którego wodach brodzą piękne flamingi. Larnaka to miejsce znane z bogatej przeszłości. To tu - po wskrzeszeniu przez Jezusa - według legendy miał przybyć Łazarz i ponoć w jednym z kościołów, w Agios Lazaros, jest pochowany. Stąd pochodził sławny grecki filozof, znany jako Zenon z Kition*... Z pewnością kilka godzin nie wystarczy, by poznać wszystkie uroki i zabytki tego miasta... 
Tym razem udało nam się zwiedzić nadmorską fortecę, wzniesioną prawdopodobnie w XIV wieku, a rozbudowaną przez Turków w XVII wieku. W czasie, gdy wyspa była brytyjską kolonią, mieściło się tam więzienie i wykonywano tam egzekucje (w jednej z sal wieszano więźniów). Obecnie budowlę przekształcono w muzeum i miejsce imprez kulturalnych.

*dawna nazwa Larnaki

Na zdjęciach poniżej m. in.: fort – nieopodal meczet – zabytkowa artyleria – nagrobki z różnych kościołów gotyckich w Nikozji... 



niedziela, 4 sierpnia 2013

WYCIECZKA DO PLATRES

Platres to malownicza górska miejscowość na Cyprze, położona na południowych zboczach gór Troodos. Wieś pamiętająca czasy dynastii Lusignanów, jest tu obecnie największym górskim kurortem. Liczne ścieżki turystyczne i rowerowe, cudowne widoki i gościnność mieszkańców Platres przyciągają co roku rzesze turystów...


sobota, 3 sierpnia 2013

"MOJE DŁUGIE CYPRYJSKIE WAKACJE"...

...to tytuł mojej książki, która ukaże się już niebawem. Zawarłam w niej swoje przeżycia, przygody i spostrzeżenia związane z moim kilkuletnim pobytem na Cyprze. Pomysł wydania książki pojawił się podczas pisania "cypryjskiego bloga" na portalu Zwierciadło.pl, po namowach niektórych Czytelników. Romantyczna miłość, wyjazd na Wyspę Afrodyty, poznawanie historii i tradycji Cypru oraz próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości - wszystko to opisałam w swoim dzienniku i na blogu, po czym zebrałam swoje zapiski i postanowiłam je opublikować.

Niniejszy blog jest kontynuacją mojej cypryjskiej opowieści.

Zapraszam do czytania wpisów i oglądania zdjęć!