wtorek, 6 sierpnia 2024

SPACER PO OMODOS (CZĘŚĆ 1 - WIOSKA)


Już z daleka widać białe domki z czerwonymi dachami, nad którymi góruje dzwonnica Monastyru Timiou Stavrou (Świętego Krzyża). Wioska Omodos przycupnęła sobie w zacisznym miejscu, u podnóża gór, wśród zieleni, w jaskrawym porannym słońcu...

Schodzę w dół, by znów przejść się wąskimi uliczkami, zrobić dziesiątki zdjęć uroczym kotom, kolorowym drzwiom i okiennicom, zajrzeć do sklepików z lokalnym rękodziełem i cypryjskimi przysmakami, zapalić świeczkę i zmówić pacierz w monastyrze, zwiedzić małe przyklasztorne muzea i galerie, a na koniec zjeść zmaczny obiad w restauracji na placu.




Spacer po Omodos zaczynam od zwiedzania muzeów w Monastyrze Timiou Stavrou (poświęcę im osobny, kolejny wpis na blogu👉 już jest TUTAJ!).

A tymczasem chwilowo "omijam" to sanktuarium i zabieram Was na fotograficzną wycieczkę po wiosce...

Przejdziemy się wśród sklepików z różnościami i spotkamy piękne koty...🐈🐈🐈


 




W Omodos bardzo mi się podobają kolorowe drzwi i okiennice, balkoniki, donice, a nawet stare, obdrapane zakamarki... Wszystko to tworzy niezwykłą, wyjątkową atmosferę tej miejscowości, w której czas zdaje się płynąć o wiele wolniej niż w gwarnych i zatłoczonych cypryjskich miastach. 













W czasie upałów na uliczkach i na podwórkach znajdujących się za murkami ciągnącymi się wzdłuż i wszerz wioski, leniwie toczy się życie: ktoś przemyka w cieniu, chroniąc się przed parzącymi promieniami, ktoś siedzi pod drzewem lub pod parasolem i sączy mrożoną kawę, ktoś zwiedza lokalne muzeum i kupuje butelkę wina, a jeszcze ktoś inny - robi zdjęcia... 
  



Stara prasa winiarska



W słońcu lśnią dojrzewające granaty...


W jednej z wąskich uliczek Omodos...
Wąskie uliczki prowadzą nas do domu, w którym niegdyś mieściła się kryjówka bojowników 
o wolność Cypru w latach 1955-59 (EOKA). Ktoś ich zdradził i wydał w ręce Brytyjczyków. Obecnie w budyneczku znajduje się małe muzeum upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia. Można tam obejrzeć zdjęcia i rekwizyty, a także scenkę przedstawiającą moment aresztowania powstańców, w której odpowiednio przebrane manekiny "odgrywają" role brytyjskich żołnierzy i schwytanych Cypryjczyków... Wstęp jest bezpłatny i można tam robić zdjęcia. 
(Drugie muzeum poświęcone bojownikom EOKA jest w Monastyrze Timiou Stavrou, ale pokażę je Wam w kolejnym wpisie.) 
 
  



Scena aresztowania bojowników EOKA

Kryjówka partyzantów znajdowała się pod podłogą.

Po zwiedzaniu czas na obiad! Miejscowe restauracje oferują smaczne jedzenie na każdą kieszeń. 
 
Restauracje na placu. W głębi - Monastyr Timiou Stavrou...


  
Tym razem zamówiłam stifado (mięsne danie). Było miękkie, dobrze przyprawione i po prostu prze-pysz-ne!👌

✅drugą część wpisu o muzeach w Monastyrze Timiou Stavrou znajdziecie wkrótce TUTAJ!
✅zeszłoroczne wpisy o Omodos są TUTAJ i TUTAJ!
✅więcej o cypryjskich zabytkach, historii, tradycjach, kulturze i kuchni przeczytacie w mojej najnowszej książce Cypr. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana 👉do nabycia m.in. TUTAJ!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz, zostaw komentarz. Wkrótce go przeczytam i opublikuję pod wpisem, o ile nie jest wulgarny, obraźliwy lub nie zawiera reklam.