niedziela, 22 grudnia 2024

BOŻONARODZENIOWE ŻYCZENIA (CYPR, 2024)

Uwielbiam zimę na cypryjskim wybrzeżu, a w szczególności koniec grudnia. 

Dziś na Cyprze była wspaniała pogoda (w Limassol mieliśmy ponad 20 stopni)🌴🌴🌴⛵️ Na naszej promenadzie na spacerujących🚶‍♀️🚶🚶‍♂️ czekały bożonarodzeniowe dekoracje🎄🎀, piękne słońce🌞 i... śnieg❄️❄️❄️ (sztuczny, rzecz jasna).


Limassol, Molos

Błękitne niebo i morze, słońce i ciepło, dojrzewajace na drzewach owoce cytrusowe i kwitnące egzotyczne kwiaty oraz bożonarodzeniowe dekoracje tworzą w Limassol niezwykłą, magiczną, niezapomnianą atmosferę! 


Kochani, życzę Wam zdrowych, radosnych, wspaniale spędzonych Świąt Bożego Narodzenia!  Καλά Χριστούγεννα!🎄🎅🎁🎀 

Limassol, promenada przed świętami

Do zobaczenia w Nowym 2025 Roku!🎉

niedziela, 15 grudnia 2024

FAMAGUSTA - MIASTO DUCHÓW, KYRENIA, BELLAPAIS, GRÓB ŚW. BARNABY

FamagustaAmmochostos, VarosiVarosha, Mağusa... To miasto ma wiele imion... 

Parę dni temu porządkowałam stare zdjęcia, wśród których znalazłam trochę fotek z moich różnych wycieczek na północ Cypru - m.in. do Famagusty, Kyrenii i Bellapais. Pomyślałam, że może warto je tu jeszcze raz* opublikować i trochę powspominać. W wakacje wybierałam się - jak sójka za morze - do Famagusty i w końcu musiałam przełożyć tę wycieczkę na inny termin. Może pojadę tam zimą, a może dopiero w przyszłym roku?... Chcę sprawdzić, co tam się zmieniło od mojej ostatniej wizyty i mam ochotę przejść się uliczkami tzw. miasta duchów, które w końcu częściowo otwarto.

Słynna złota plaża, a w tle, w oddali - miasto duchów...

O tym, dlaczego Cypr od 1974 roku jest podzielony i jego północną część okupują Turcy, a także o tzw. cypryjskim problemie, wielokrotnie pisałam m.in. na blogu👉 TUTAJ!  oraz w swoich książkach. Aż trudno uwierzyć, że ten podział trwa już 50 lat

Okaleczone przez bomby budynki przypominały o dramatycznych wydarzeniach z 1974 roku...


Meczet Lala Mustafa Pasza (od 1571 roku), dawniej - katolicka Katedra św. Mikołaja, największy średniowieczny budynek w mieście

Zwiedzanie ruin trzynastowiecznego Opactwa Bellapais, 2007 rok

A oto zdjęcia i wspomnienia wygrzebane z mojego archiwum!👇👇👇

piątek, 6 grudnia 2024

ŚWIĘTY MIKOŁAJ OD KOTÓW

Ostatnio przybywa mi nowych czytelników. Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, czy cypryjscy Grecy obchodzą mikołajki, więc jeszcze raz przypomnę, że na Cyprze prezenty pod choinkę🎄🎁 przynosi święty Bazyli🎅 (o tej postaci napisałam obszerniej w mojej ostatniej książce👉 LINK). Mimo to 6 grudnia jest dniem kojarzonym przez Cypryjczyków z postacią świętego Mikołaja i uroczyście przez nich celebrowanym. Wielu cypryjskich Greków obchodzi dziś imieniny. Święty Mikołaj, patron żeglarzy, jest też na Cyprze patronem wielu kościołów...

Czternastowieczny Monastyr Świętego Mikołaja od Kotów jest jednym z najstarszych na wyspie. Według tradycji został założony przez świętą Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego. Gdy w IV wieku wyspę nawiedziła wieloletnia susza i plaga jadowitych węży, święta Helena sprowadziła na Cypr koty, które doskonale poradziły sobie z gadami. Przylądek, na którym znajduje się klasztor, nosi nazwę Cape Gata - Koci Przylądek. Na przestrzeni wieków klasztor był burzony (m.in. przez trzęsienie ziemi), odbudowywany, przekształcany, ale koty żyją w nim po dziś dzień pod troskliwą opieką zakonnic.






ŚWIĄTECZNY RABAT NA MOJĄ KSIĄŻKĘ!

UWAGA❗️ OKAZJA❗️ Kochani, w księgarni Wydawnictwa Pascal właśnie trwa świąteczna akcja🎄🎀 Na moją książkę jest 50% rabatu z kodem: ksiazkanaprezent 👉 LINK 📚🎁 Kod działa do 20 grudnia 2024 r.❗️


piątek, 22 listopada 2024

ZWIEDZAMY NIESAMOWITY WĄWÓZ AVAKAS!

Oprócz zabytków, kurortów i smacznej kuchni na Cyprze może zachwycić przyroda i przepiękne widoki - zarówno nadmorskie, jak i górskie. Parę lat temu stworzyłam na blogu listę cudów natury wartych odwiedzenia - JEST TUTAJ!. Niedawno do tej listy dodałam Wąwóz Avakas - miejsce przepiękne i wyjątkowe. 

W Wąwozie Avakas, na początku września 2024 roku

Zanim jednak zabiorę Was na fotograficzną wycieczkę pomiędzy skałami, powinnam przekazać parę uwag i wskazówek: 

✅Po pierwsze: moim zdaniem wąwóz najlepiej zwiedzać latem, gdy nie ma opadów. Płynąca wąwozem rzeka Avgas w upały kurczy się do łagodnego, leniwego strumyczka, ale gdy spadnie obfity deszcz, poziom wody może się gwałtownie podnieść i może być naprawdę niebezpiecznie! Mimo to turyści wybierają się na wycieczki do Wąwozu Avakas także w porze deszczowej. Wtedy trzeba zachować szczególną ostrożność!

Na szlaku jest wiele tablic ostrzegających przed niebezpieczeństwami!

Do wąwozu wchodzi się na własną odpowiedzialność i trzeba zachować ostrożność!

✅Po drugie: w czasie deszczowych i wietrznych dni jest większe ryzyko związane ze spadającymi kamieniami (niektórzy zwiedzają wąwóz w ochronnych kaskach). Liczne tablice ostrzegają o zagrożeniech i przypominają, że do Wąwozu Avakas wchodzi się na własne ryzyko, własną odpowiedzialność. 

Duży głaz, który zatrzymał się pomiędzy wąskimi ścianami wąwozu, zwisa nad głowami przechodzących tym szlakiem...

✅Po trzecie: trzeba założyć wygodny strój i odpowiednie obuwie. Trasa jest dość łatwa, w miarę płaska, ale gdzieniegdzie trzeba będzie trochę zamoczyć nogi i wspinać się lub schodzić po jakichś skałkach, głazach. W wąwozie nawet w upalne lato panuje wilgoć, kamienie, po których się chodzi, są mokre, śliskie, wygładzone przez wodę. Bądźcie ostrożni! 

W niektórych miejscach trzeba będzie przeskakiwać po kamieniach, a nawet trochę zamoczyć stopy!

Z bezpiecznie wyglądających kamieni łatwo może ześlizgnąć się noga!

✅Po czwarte: zabierzcie zapas wody do picia

Gdzieniegdzie trzeba będzie trochę zamoczyć nogi i wspinać się lub schodzić po jakichś skałkach, głazach...

✅Po piąte: nie liczcie na telefon, GPS-a itd., bo możecie się przeliczyć. W wąwozie często nie ma zasięgu. Na szczęście trudno się tam zgubić czy zboczyć ze szlaku, a poza tym podczas wędrówki często można spotkać turystów i przewodników, którzy z pewnością udzielą informacji i pomogą w razie potrzeby.

W wąwozie może nie być zasięgu!

✅Po siódme: do Wąwozu Avakas, leżącego w dystrykcie Pafos, można próbować podjechać autobusami i resztę drogi pokonać na pieszo, na co decydują się nieliczni. Wielu turystów dowożonych jest tam jeepami. My z kolei tym razem pojechaliśmy samochodem. Gdy skończył się asfalt, trzeba było jechać trochę wolniej, ostrożniej, ale dotarliśmy na miejsce bez problemu. Przed wejściem do wąwozu jest parking. Obok jest też mała kawiarnia z parkingiem, gdzie można coś wypić i odpocząć w cieniu.


Zapraszam Was na fotograficzną wędrówkę pięknym Wąwozem Avakas!👇👇👇

piątek, 15 listopada 2024

IDALION - TAM, GDZIE ARES UŚMIERCIŁ ADONISA

Jak już wiele razy wspominałam, Afrodyta - bogini, która wedle mitologii greckiej wyłoniła się z morskiej piany w okolicach Pafos - jest patronką Cypru, a słoneczna wyspa często jest nazywana "wyspą Afrodyty". Pozostałości dawnego kultu starożytnej bogini możemy odnaleźć nawet dziś - w różnych świątecznych obyczajach wywodzących się z czasów pogaństwa, w rozmaitych miejscach i ich nazwach (np. Szlak Afrodyty, Łaźnie Afrodyty👉 wpis jest TUTAJ!), w ruinach dawnych świątyń Afrodyty oraz w krążących tu cypryjskich wersjach greckich mitów, a także w tradycji nadawania cypryjskim dziewczynkom imienia: Afrodyta.

Jednym z miejsc ściśle związanych z dawnym kultem Afrodyty są ruiny starożytnego miasta Idalion, gdzie ponoć ukochany bogini, piękny Adonis, zginął rozszarpany przez dzika, w którego wcielił się bóg wojny, Ares, zazdrosny o najpiękniejszą z pięknych.  


Dziś zabieram Was na fotograficzną wycieczkę po wykopaliskach archeologicznych w starożytnym Idalion oraz do mieszczącego się tam muzeum. 



Z pewnością warto tam pojechać! Rozwiń👇👇👇 

czwartek, 7 listopada 2024

SŁODKIE GWIAZDKI I SMOCZE JAJA

Jesień zawsze kojarzy mi się ze zbiorami warzyw i owoców, z ich różnymi kolorami, kształtami, smakami, zapachami, z robieniem przetworów i gromadzeniem zapasów na zimę... 

Mieszkając na Cyprze, mam okazję próbować nowych potraw i napojów, a cypryjski klimat pozwala mi się cieszyć świeżymi owocami i warzywami przez cały rok. Wciąż mam smak na różne kulinarne eksperymenty i odkrycia, o których możecie m.in. przeczytać w mojej najnowszej książce Cypr. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana 👉 LINK! 

Dziś pokażę Wam kilka niesamowicie wyglądających owoców. Można je kupić w lokalnych supermarketach i warzywniakach lub zobaczyć w przydomowych ogródkach i na farmach.  

Smoczy owoc, pitaja




Owoce różnych gatunków kaktusów. Są soczyste i słodkie. Występują w różnych kolorach. Można ją kupić nawet w lokalnych supermarketach. Miękki miąższ z pesteczkami można wyjadać łyżeczką. Czyż te owoce nie wyglądają jak smocze jaja?...

Gwiezdny owoc (karambola)


Jest miękki, soczysty i słodki. Można go dodawać do różnych potraw, można nim pięknie dekorować desery i... sam w sobie też jest deserem..

Owoc granatu

Jest bardzo popularny na Cyprze i to nie tylko jako potrawa lub główny składnik różnych potraw i napojów. Starożytni Grecy wierzyli w jego niezwykłe właściwości. W mitologii greckiej Persefona (córka bogini Demeter) przez to, że zjadła kilka ziarenek magicznego granatu, którym poczęstował ją zakochany w niej Hades, każdej jesieni musiała powracać do królestwa zmarłych. Granat to także grecki symbol pomyślności, dostatku i zdrowia, idealny prezent na różne okazje. Obecnie owoce granatu - wykonane z metalu, plastiku lub szkła - mają też przynosić szczęście i na Cyprze są idealnym prezentem na różne okazje, na przykład na Nowy Rok.
"ZDROWIE - MIŁOŚĆ - NADZIEJA"
Przechodząc obok cypryjskich przydomowych ogródków można się natknąć na owoce kaktusów, granaty, a nawet czarną dynię!

Delektuję się ciepłą, słoneczną jesienią w oczekiwaniu na cypryjską zimę, która obdarza nas co roku urodzajem owoców cytrusowych.

czwartek, 31 października 2024

JESIEŃ NAD ZATOKĄ AKROTIRI

Już prawie mamy listopad, a na cypryjskim południowym wybrzeżu pogoda nadal wyśmienita!

Limassol, stary port (październik 2024 r.)

Na Cyprze 1 listopada nie jest dniem świątecznym. Pamięć swoich zmarłych cypryjscy Grecy czczą w innych terminach, aż dwa razy w roku. O cypryjskich Zaduszkach i związanych z nimi zwyczajach przeczytacie👉 TUTAJ! 

Limassol, nadmorski deptak (październik 2024 r.)

Cudna jest ta tegoroczna jesień... Codziennie chodzę na długie spacery, by nacieszyć się do syta słońcem, ciepłem i pięknymi widokami. Dobrze wiem, że cypryjski listopad wkrótce może pokazać swoje surowe oblicze - chłodne, wietrzne i deszczowe. 

Limassol

Limassol, na promenadzie (październik 2024 r.)

Podczas październikowych przechadzek po najpiękniejszej części Limassol zrobiłam mnóstwo zdjęć i filmików. 

Limassol, stare miasto

Limassol, kawiarnia przy promenadzie🐈

Sporo się tego zebrało i myślę, że warto się z Wami podzielić najładniejszymi jesiennymi fotkami. Oto one!👇👇👇