piątek, 15 listopada 2024

IDALION - TAM, GDZIE ARES UŚMIERCIŁ ADONISA

Jak już wiele razy wspominałam, Afrodyta - bogini, która wedle mitologii greckiej wyłoniła się z morskiej piany w okolicach Pafos - jest patronką Cypru, a słoneczna wyspa często jest nazywana "wyspą Afrodyty". Pozostałości dawnego kultu starożytnej bogini możemy odnaleźć nawet dziś - w różnych świątecznych obyczajach wywodzących się z czasów pogaństwa, w rozmaitych miejscach i ich nazwach (np. Szlak Afrodyty, Łaźnie Afrodyty👉 wpis jest TUTAJ!), w ruinach dawnych świątyń Afrodyty oraz w krążących tu cypryjskich wersjach greckich mitów, a także w tradycji nadawania cypryjskim dziewczynkom imienia: Afrodyta.

Jednym z miejsc ściśle związanych z dawnym kultem Afrodyty są ruiny starożytnego miasta Idalion, gdzie ponoć ukochany bogini, piękny Adonis, zginął rozszarpany przez dzika, w którego wcielił się bóg wojny, Ares, zazdrosny o najpiękniejszą z pięknych.  


Dziś zabieram Was na fotograficzną wycieczkę po wykopaliskach archeologicznych w starożytnym Idalion oraz do mieszczącego się tam muzeum. 



Z pewnością warto tam pojechać! Rozwiń👇👇👇 

Starożytne miasto Idalion zgodnie z tradycją zostało założone przez Chalkanora, achajskiego bohatera wojny trojańskiej. 

















Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie datuje się na VII wiek p.n.e. Rozkwit królestwa Idalionu trwał do V wieku p.n.e., kiedy to zostało podbite przez Fenicjan z Kition (obecnie - Larnaka).


 

W muzeum można obejrzeć wiele ciekawych, dobrze zachowanych eksponatów, ukazujących różne etapy historii starożytnego Idalion...






























Więcej informacji o cypryjskich zabytkach oraz mnóstwo ciekawostek o wyspie Afrodyty znajdziecie w mojej najnowszej książce Cypr. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana - do nabycia m.in.👉 TUTAJ!