niedziela, 15 grudnia 2024

FAMAGUSTA - MIASTO DUCHÓW, KYRENIA, BELLAPAIS, GRÓB ŚW. BARNABY

FamagustaAmmochostos, VarosiVarosha, Mağusa... To miasto ma wiele imion... 

Parę dni temu porządkowałam stare zdjęcia, wśród których znalazłam trochę fotek z moich różnych wycieczek na północ Cypru - m.in. do Famagusty, Kyrenii i Bellapais. Pomyślałam, że może warto je tu jeszcze raz* opublikować i trochę powspominać. W wakacje wybierałam się - jak sójka za morze - do Famagusty i w końcu musiałam przełożyć tę wycieczkę na inny termin. Może pojadę tam zimą, a może dopiero w przyszłym roku?... Chcę sprawdzić, co tam się zmieniło od mojej ostatniej wizyty i mam ochotę przejść się uliczkami tzw. miasta duchów, które w końcu częściowo otwarto.

Słynna złota plaża, a w tle, w oddali - miasto duchów...

O tym, dlaczego Cypr od 1974 roku jest podzielony i jego północną część okupują Turcy, a także o tzw. cypryjskim problemie, wielokrotnie pisałam m.in. na blogu👉 TUTAJ!  oraz w swoich książkach. Aż trudno uwierzyć, że ten podział trwa już 50 lat

Okaleczone przez bomby budynki przypominały o dramatycznych wydarzeniach z 1974 roku...


Meczet Lala Mustafa Pasza (od 1571 roku), dawniej - katolicka Katedra św. Mikołaja, największy średniowieczny budynek w mieście

Zwiedzanie ruin trzynastowiecznego Opactwa Bellapais, 2007 rok

A oto zdjęcia i wspomnienia wygrzebane z mojego archiwum!👇👇👇

Famagusta, Ammochostos, VarosiVarosha, Mağusa... To miasto ma wiele imion... 
Po odzyskaniu w 1960 roku przez Cypr niepodległości po latach brytyjskiej okupacji wydawało się, że cypryjskie państwo pod rządami prezydenta arcybiskupa Makariosa III i wiceprezydenta, którym - zgodnie z konstytucją - został Turek, dr Fazıl Küçük, odżyje, rozkwitnie, będzie się cieszyć wolnością i pokojem. Niestety pomiędzy społecznością cypryjskich Greków i Turków coraz częściej dochodziło do konfliktów. Negatywne działania były często podżegane lub inicjowane przez różne siły zewnętrzne, co jeszcze bardziej zaostrzało wzajemną wrogość. W tamtym czasie powróciła też idea "Enosis" - przyłączenia Cypru do Grecji. W 1974 roku cypryjska organizacja nacjonalistyczna EOKA B (nie mylić z EOKA A!) przy wsparciu greckiej junty wojskowej dokonała zamachu stanu. Prezydent Makarios III cudem uszedł z życiem i uciekł za granicę. Wkrótce Turcja rozpoczęła inwazję na pogrążony w chaosie i anarchii kraj. Doszło do zajęcia północnej części wyspy i podziału Cypru, który trwa do dzisiaj. To szczypta bardzo długiej, trudnej i bolesnej historii, którą szerzej, dokładniej opisałam w swojej ostatniej książce (👉 link TUTAJ!).
Do Famagusty pierwszy raz pojechałam w 2007 roku. Z wakacyjną atmosferą, złotym piaskiem i lazurową wodą, zabytkami, turystami i wesołym gwarem kontrastowała zamknięta część miasta, słusznie nosząca nazwę miasta duchów, strasząca pustką i okaleczonymi przez bomby budynkami, okolona siatką z przyczepionymi wszędzie zakazami fotografowania i zbliżania się. Gdy podchodziło się za blisko do ogrodzenia, pojawiali się strażnicy.

 
 

Kolejną wycieczkę do Famagusty odbyłam w 2008 roku. Wtedy udaliśmy się też w kierunku starożytnej Salaminy i odwiedziłam grób św. Barnaby, patrona Cypru, założyciela cypryjskiego autokefalicznego prawosławnego kościoła. Historię tej niezwykłej postaci opisałam m.in. w mojej najnowszej książce Cypr. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana👉 LINK. Grobowiec mieści się w podziemnej krypcie małej kaplicy, naprzeciwko której znajduje się większy obiekt - Monastyr św. Barnaby, gdzie obecnie Turcy urządzili muzeum ikon.  

Monastyr św. Barnaby, obecnie - muzeum ikon

Grób św. Barnaby w podziemnej krypcie małej kaplicy, znajdującej się nieopodal Monastyru św. Barnaby

Ikona przedstawiająca św. Barnabę

Do Famagusty jeździłam też po przeprowadzce na Cypr. Szczególnie utkwiła mi w pamięci wycieczka autokarowa zorganizowana w czerwcu 2014 roku przez Towarzystwo Ammochostos Nasze Miasto - organizację zrzeszającą cypryjskich Greków i Turków dążących do zjednoczenia Cypru. Wzdłuż słynnej złotej plaży utworzyliśmy Łańcuch Nadziei... 





Był koncert na plaży, spacer po mieście i zwiedzanie, a wieczorem - wspólna impreza z poczęstunkiem, uświetniona wystawą fotografii tureckich artystów oraz koncertem tureckiej muzyki.

Meczet Lala Mustafa Pasza, dawniej - katolicka Katedra św. Mikołaja

Młoda para zmierza do meczetu Lala Mustafa Pasza
Meczet Lala Mustafa Pasza, dawniej - Katedra św. Mikołaja

Famagusta, ruiny Kościoła św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

W 2007 roku byłam też z mężem na autokarowej wycieczce do Kyrenii i Ballapais. Warto zwiedzić ruiny trzynastowiecznego opactwa w Bellapais. Z góry rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Można też obejrzeć zamek w Kyrenii i zjeść obiad lub chociaż posiedzieć przy kawie w malowniczym porcie... 

Zwiedzanie ruin trzynastowiecznego Opactwa Bellapais, 2007 rok




Z ruin Opactwa Bellapais rozciąga się przepiękny widok na okolicę...

Zamek w Kyrenii, 2007 rok


Widok na port w Kyrenii, 2007 rok

A w porcie - kot🐈

Zainteresowanie turystów północną częścią wyspy nie gaśnie z różnych powodów. Co i rusz dostaję od Was pytania dotyczące wycieczek do strefy okupowanej. Oto niektóre z nich: 

Czy warto tam pojechać? 

Tak, warto.

Czy muszę mieć paszport, by przekroczyć granicę? 

Do przekroczenia granicy powinien wystarczyć dowód osobisty. Na granicy wydawane są wizy, a procedura ta jest prosta i szybka.

Czy mogę przekroczyć granicę samochodem wypożyczonym w strefie wolnej? 

Tak, jeżeli dana wypożyczalnia dopuszcza taką możliwość (warto o to spytać, zanim się wypożyczy samochód). Trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na granicy. 

Czy połączenia telefoniczne będą droższe niż na południu? 

Tak. 

Jaka waluta tam obowiązuje?

Turecka lira.

Czy jest się czego obawiać podczas zwiedzania tej części wyspy? 

Raczej nie. Należy jednak pamiętać, że Polska nie utrzymuje z tą częścią Cypru stosunków dyplomatycznych i w razie problemów Polska Ambasada w Nikozji nie będzie w stanie interweniować. Jeżeli są jakieś tablice z zakazami (np. robienia zdjęć przy niektórych obiektach), to należy się do tych zakazów i nakazów stosować. 

Kiedy i jak cypryjski problem zostanie rozwiązany? 

Nie wiem, czy ktokolwiek jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Niedawno znów mówi się o podjęciu kolejnych prób rozwiązania tej bardzo trudnej sytuacji.

*na moim dawnym blogu kiedyś były wpisy o Famaguście

Więcej informacji i mnóstwo ciekawostek o Cyprze znajdziecie w mojej najnowszej książce Cypr. Halloumi, pustynny pył i tańce do rana - do nabycia m.in.👉 TUTAJ!