niedziela, 20 sierpnia 2023

W OMODOS (CZĘŚĆ 2 - MONASTYR TIMIOS STAVROS)

W poprzednim wpisie (LINK TUTAJ!) oprowadzałam Was po malowniczej górskiej wiosce Omodos. Dzisiejsza druga część wpisu poświęcona jest tamtejszemu kościołowi, który jest bardzo znanym na Cyprze zabytkiem i jednocześnie miejscem świętym, do którego licznie przybywają pielgrzymi. Monastyr Timios Stavros (Timiou Stavrou - Świętego Krzyża) jest jednym z najstarszych monastyrów na Cyprze.  



Kościelna dzwonnica góruje nad wioską i łatwo można ją dostrzec z różnych miejsc podczas zwiedzania Omodos. Dzięki temu turyści nie muszą obawiać się, że zgubią się w labiryncie wąskich uliczek, o których pisałam TUTAJ.

 

Przez stulecia, aż do XIX wieku, budynek ulegał przebudowom i przekształceniom.










Wewnątrz zachwyca pięknem i przepychem dziewiętnastowieczny ikonostas. Uwagę przyciąga też gablota z relikwiami świętych, przechowywanymi w drogocennych szkatułkach wykonanych ze złota, srebra i kamieni szlachetnych. 

Świątynię otaczają różne zabudowania. W części z nich znajdują się m.in. galerie ikon i fotografii oraz muzeum sztuki ludowej i muzeum powstania narodowego EOKA (drugie muzeum EOKA znajduje się w dawnej kryjówce powstańców, której ZDJĘCIA znajdziecie w poprzednim wpisie: LINK). 









Poniżej - zdjęcia tablic z godzinami otwarcia przyklasztornych muzeów i galerii:


Z krużganków rozciąga się przepiękny widok na kościół i okolicę. 

Po zwiedzaniu można udać się na pobliski plac Świętego Krzyża - na obiad, kawę lub deser. Wokół monastyru jest też pełno sklepów z atrakcyjnymi towarami dla tych, którzy chcą sobie przywieźć z Omodos jakąś ładną pamiątkę. 

Boczne wyjście - widok z klasztornego dziedzińca na ulicę



Plac Świętego Krzyża