piątek, 9 października 2015

"DWA ODLEGŁE ŚWIATY"

Cóż wspólnego mogą mieć ze sobą: Chiny w czasie panowania starożytnych dynastii Qin-Han i Cypr pod rządami Rzymskiego Imperium? Bardzo wiele! Okazuje się bowiem, że – choć żyjemy w XXI wieku - w nawiązaniu dialogu i współpracy pomiędzy odległymi krajami i kulturami znaczenie może mieć też... archeologia.



W październiku 2013 roku na wyspie Afrodyty gościł chiński wiceminister kultury i podpisał z Cyprem umowę o ochronie dziedzictwa archeologicznego (chodziło m.in. o zapobieganie nielegalnemu wywozowi bezcennych przedmiotów). W ramach tej współpracy od 28 września do 14 grudnia br. w Muzeum Archeologicznym w Limassolu zorganizowano wystawę pod nazwą: „Dwa Odległe Światy”, na której można oglądać eksponaty sprowadzone z Chin (wyróżnione czerwonym tłem) obok tych, które pochodzą z okresu rzymskiego na Cyprze (ustawione – dla odróżnienia - na tle żółtym). 


















  
Dynastie Qin i Han panowały przez 4 wieki i odegrały bardzo ważną rolę w rozwoju chińskiej kultury i cywilizacji. Dynastia Qin (221 r. p.n.e. - 206 r. p.n.e.) przyczyniła się do połączenia małych państewek i zjednoczenia Chin. Dynastia Han (206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.) była z kolei jedną z najdłużej rządzących dynastii w Chinach. Jej potęga i sława jest porównywalna z potęgą i sławą Rzymskiego Imperium. Okres jej panowania uznawany jest za złotą epokę w dziejach Chin. Natomiast Cypr w okresie od 58 r. n.e. aż do roku 395 był we władaniu Rzymian. W tych latach wyspa z jednej strony utraciła jej strategiczną rolę z powodu pax romana, ale z drugiej - wiele zyskała, gdyż Rzymianie budowali na Cyprze teatry, łaźnie i obiekty sportowe, a także bardzo drogie wille, ozdobione przepięknymi mozaikami...


Wstęp do muzeum kosztuje 2,5 euro. Eksponaty pozwolono mi sfotografować, co też z chęcią uczyniłam, bo zdjęcia - lepiej niż słowa - ukazują tę ciekawą wystawę.